KOMENTARZ DNIA - Akcje dużych firm technologicznych powinny nadal spadać

    • Komentarz dnia

Akcje dużych firm technologicznych, takich jak Apple, Amazon, Microsoft, Google i Facebook, spadły w lutym o 5% według indeksu NYSE FANG +, natomiast najszerszy światowy indeks giełdowy MSCI All Country World kształtuje się na poziomie około zera od początku miesiąca.

KOMENTARZ DNIA - Akcje dużych firm technologicznych powinny nadal spadać

Akcje dużych firm technologicznych prawdopodobnie zaczęły spadać, ponieważ rentowności obligacji rządowych USA stosunkowo silnie wzrosły w ostatnich tygodniach. I to właśnie akcje dużych firm technologicznych są najbardziej wrażliwe na zmiany rentowności obligacji do terminu zapadalności, ponieważ w modelach wyceny zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF), w przeciwieństwie do spółek wartościowych w tradycyjnych branżach, znaczna część ich oczekiwanych przepływów pieniężnych jest realizowana w odległej przyszłości. Wyższe stopy dyskontowe w modelach wyceny zdyskontowanych przepływów pieniężnych logicznie prowadzą do większego spadku szacunku podstawowej wartości wewnętrznej akcji. Można również powiedzieć, że czas trwania przepływu gotówki w dużych firmach technologicznych jest znacznie dłuższy niż w wartościowych firmach z branż tradycyjnych.

Uważam, że w nadchodzącym okresie akcje dużych firm technologicznych w indeksie NYSE FANG + powinny nadal spadać. W końcu wyniki tego indeksu giełdowego w ciągu ostatnich 12 miesięcy były naprawdę fenomenalne, a NYSE FANG + zyskał 108%. W związku z tym, moim zdaniem, wyceny akcji tego indeksu osiągnęły niemożliwe do utrzymania poziomy, wskaźnik wyceny P/E wynosi 52, a EV/EBITDA 32. Mimo, że są to niesamowite firmy z unikalnymi modelami biznesowymi, bardzo silnymi przepływami pieniężnymi iw niektórych przypadkach bardzo ponadprzeciętnym wzrostem, wyceny moim zdaniem osiągnęły tak wysokie poziomy, Mimo, że są to niesamowite firmy z unikalnymi modelami biznesowymi, bardzo silnymi przepływami pieniężnymi i w niektórych przypadkach bardzo ponadprzeciętnym wzrostem, wyceny moim zdaniem osiągnęły tak wysokie poziomy, że fundamentalne czynniki po prostu nie mogą tego uzasadnić.

 
 
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›