KOMENTARZ DNIA - Akcje amerykańskie są znacznie droższe niż reszty świata

    • Komentarz dnia

Jak pokazuje dzisiejszy wykres, akcje amerykańskie są znacznie droższe niż akcje w pozostałych częściach świata. Wskaźnik wyceny EV/EBITDA amerykańskich akcji jest obecnie 20-krotnie wyższy, podczas gdy dla reszty świata 14-krotnie. W związku z tym w przypadku akcji pozostałej części świata według indeksu MSCI World ex-US istnieje bardzo znaczące 31% dyskonto wyceny w stosunku do akcji amerykańskich.

KOMENTARZ DNIA - Akcje amerykańskie są znacznie droższe niż reszty świata

Na wykresie widać również, że wyceny obu regionów giełdowych były bardzo podobne do 2012 roku. Jednak od tego czasu akcje amerykańskie zaczęły osiągać znacznie lepsze wyniki niż reszta świata, co również spowodowało znacznie ostrzejszy wzrost ich wyceny. W tym samym czasie amerykańskie akcje były podbijane przez duże firmy technologiczne, takie jak Apple, Amazon, Facebook i Google.

Uważam, że wyceny akcji w USA są w tej chwili zbyt wysokie. Z tego powodu akcje amerykańskie są znacznie niedoważone w naszej globalnej alokacji akcji względem benchmarków, ponieważ spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach i kwartałach akcje amerykańskie będą miały znacznie gorsze wyniki niż reszta świata.Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.


 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›