KOMENTARZ DNIA – Światowa ilość IPO w 2020 roku osiągnęła najwyższy poziom od 2007 roku

    • Komentarz dnia

Globalna ilość pierwotnych emisji akcji (IPO) w 2020 r. osiągnęła najwyższy poziom od 2007 r.,  wyemitowano nowe akcje o wartości 300 mld USD.

KOMENTARZ DNIA – Światowa ilość IPO w 2020 roku osiągnęła najwyższy poziom od 2007 roku

Pierwotne emisje akcji mają silną historyczną tendencję do dość cyklicznego charakteru, a statystyki historyczne sugerują, że szczyt cyklu IPO zwykle zbliża się do szczytu rynkowego w bieżącym cyklu rynkowym. W tym okresie wyceny akcji utrzymują się na rekordowych poziomach. Nie inaczej było w 2020 r., kiedy wskaźnik wyceny trailing P/E najszerszego światowego indeksu giełdowego MSCI All Country World zakończył ubiegły rok na bardzo wysokim poziomie 32,0.

Dlatego zdecydowanie warto, aby spółki wyemitowały nowy kapitał zakładowy, ponieważ rekordowe wyceny akcji wskazują również, że subiektywnie postrzegany koszt kapitału własnego jest na rekordowo niskim poziomie. Fakt ten może zatem również wskazywać, że światowe rynki akcji osiągnęły bardzo wysokie poziomy, które mogą być nie do utrzymania w średnim okresie i które implikują znacznie poniżej średniej oczekiwane roczne stopy zwrotu z akcji w nadchodzących latach.

 

Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›