KOMENTARZ DNIA – Ceny giełdowe są całkowicie oderwane od fundamentów korporacji

    • Komentarz dnia

Akcje mają silną historyczną tendencję w dłuższej perspektywie do podążania za rozwojem fundamentów korporacyjnych, tj. zwłaszcza za zyskami przedsiębiorstw. W rezultacie stosunek cen akcji rynkowych do zysków przedsiębiorstw - wskaźnik wyceny P/E - również ma silną tendencję do oscylowania wokół średniej historycznej.

KOMENTARZ DNIA – Ceny giełdowe są całkowicie oderwane od fundamentów korporacji

Na dzisiejszym wykresie widzimy, że w dłuższej perspektywie rynkowe ceny akcji faktycznie podążają za poziomem fundamentalnej rentowności spółek. Jednak na wykresie widać również, że obecnie ceny akcji na giełdzie są całkowicie oderwane od fundamentów korporacyjnych. Ceny rynkowe akcji, odpowiednio poziom najszerszego światowego indeksu akcji MSCI All Country World jest najwyższy w historii, podczas gdy globalne zyski korporacyjne na koniec grudnia były o 29% niższe rok do roku. Ostatni raz widzieliśmy podobny rozwój podczas bańki technologicznej w 2000 roku. Obecny rozwój jest jednak głównie napędzany przez bezprecedensowy druk pieniądza przez kluczowe banki centralne, co znacząco poprawiło nastroje rynkowe w ubiegłym roku.

Aby uniknąć gwałtownego spadku cen akcji w tym roku i zbliżyć ceny rynkowe akcji i fundamenty spółek do długoterminowej równowagi, zyski spółek będą musiały w tym roku bardzo mocno wzrosnąć, co jest również uwzględnione w konsensusie rynkowym szacunków analityków. Wszystko będzie zależało od tego, czy światowa gospodarka wróci do normy w drugim i trzecim kwartale dzięki powszechnym szczepieniom przeciwko koronawirusowi. Jeśli tak się stanie, światowa gospodarka powinna się bardzo dynamicznie rozwijać, co powinno wspierać bardzo silny wzrost fundamentów przedsiębiorstw, w tym zysków przedsiębiorstw. W efekcie fundamenty korporacji powinny stopniowo doganiać rynkowe ceny akcji, co powinno również wpłynąć na znacznie niższe poziomy wyceny P/E, bliższe długoterminowej średniej historycznej.

 
 
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›