KOMENTARZ DNIA - OECD znacząco podniosła swoje prognozy dotyczące światowego wzrostu gospodarczego

    • Komentarz dnia

OECD opublikowała wczoraj nową globalną prognozę makroekonomiczną. Szacunek wzrostu światowej gospodarki w tym roku został znacząco podwyższony z 4,2% do 5,6% w porównaniu z poprzednią grudniową prognozą. W przyszłym roku światowa gospodarka powinna dodać kolejne 4,0%.

KOMENTARZ DNIA - OECD znacząco podniosła swoje prognozy dotyczące światowego wzrostu gospodarczego W szczególności wschodząca Azja pozostanie motorem wzrostu światowej gospodarki. Oczekuje się, że chiński PKB wzrośnie w tym roku o 7,8%, a indyjski aż o 12,6%. Oczekuje się, że gospodarka strefy euro doda w tym roku 3,9%, a Stany Zjednoczone znaczące 6,5%, głównie dzięki zatwierdzonemu wczoraj pakietowi fiskalnemu o wartości 1,9 bln USD..

Dzięki szeroko rozpowszechnionym szczepieniom i wciąż bardzo luźnej polityce monetarnej i fiskalnej, obecne perspektywy światowego wzrostu gospodarczego są bardzo przyzwoite. Jednak w przypadku rynków finansowych należy przypomnieć, że wwycena akcji i obligacji z łączonego punktu widzenia jest obecnie praktycznie najwyższa w historii. Wycena ta wskazuje zatem, że oczekiwany  zysk z akcji i obligacji w najbliższych latach będzie prawdopodobnie raczej poniżej średniej.


Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.

 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›