Kluczowe tezy inwestycyjne grupy Conseq na rok 2025

    W 2025 r. inwestorzy powinni zachować ostrożność w stosunku do akcji spółek amerykańskich o dużej kapitalizacji rynkowej z indeksu S&P 500 oraz akcji z sektora technologicznego. Z drugiej strony, akcje spółek chińskich mogą pozytywnie zaskoczyć, ponieważ nadal będą korzystać ze znacznie ponadprzeciętnego wzrostu gospodarczego Chin.
    Te i inne prognozy dotyczące rynku finansowego przedstawiono na konferencji prasowej zorganizowanej przez Conseq Investment Management a.s. 15 stycznia 2025 r. w Grand Hotel Michelangelo.
    Obecnie światowa gospodarka rośnie w tempie ok. 3%, co odpowiada jej strukturalnemu potencjałowi podażowemu, jednak występują znaczne różnice regionalne. „Szczególnie dobrze radzi sobie region rozwijającej się Azji, na czele z Chinami, który przyczynia się w bezprecedensowych dwóch trzecich do wzrostu całej gospodarki. Z drugiej strony Europa wyraźnie pozostaje w tyle, głównie z powodu niekonkurencyjnych cen energii” – opisuje Michał Stupavský, strateg inwestycyjny w Conseq Investment Management, a.s.

    Czeska gospodarka będzie rosła szybciej, niż przewiduje konsensus analityków Bloomberga

    Ożywienie ekonomiczne czeskiej gospodarki będzie w tym roku nieco silniejsze niż wynikałoby z analitycznego konsensusu Bloomberga, przede wszystkim ze względu na szybszy wzrost wydatków konsumpcyjnych czeskich gospodarstw domowych. Oczekujemy wzrostu PKB na poziomie 2,5%-3,0%.

    Globalne rynki obligacji powinny radzić sobie stosunkowo dobrze

    Globalna obligacyjna klasa aktywów jako całość jest wyceniana stosunkowo atrakcyjnie, a średnia globalna rentowność obligacji do wykupu jest na najwyższym poziomie od 2009 r. Rentowność obligacji do terminu zapadalności stanowi znormalizowaną miarę wyceny lub wzrostu wartości obligacji i w przybliżeniu odpowiada średniej rocznej oczekiwanej aprecjacji obligacji od momentu zakupu do dnia jej wygaśnięcia.

    Kluczowe tezy inwestycyjne grupy Conseq na rok 2025

    Na początku 2024 r. globalne rynki obligacji powróciły do wyimaginowanej normalności, a wolumen obligacji o ujemnej rentowności do wykupu osiągnął zero.

    Nadal utrzymujemy nieco niedoważoną durację czeskich obligacji skarbowych

    Wciąż utrzymujemy nieco niedoważoną durację lub ryzyko stopy procentowej dla czeskich obligacji skarbowych, głównie ze względu na wciąż stosunkowo niską premię za termin zapadalności, tj. niską różnicę między rentownością dłuższych i krótszych terminów zapadalności. Dlatego przede wszystkim utrzymujemy czeskie obligacje skarbowe o krótszych terminach zapadalności i nadal szeroko wykorzystujemy operacje repo z CNB” – mówi Stupavský.

    W kwestii obligacji korporacyjnych jesteśmy dość ostrożni

    Conseq w perspektywie krótkoterminowej podchodzi do obligacji korporacyjnych dość ostrożnie, ponieważ tzw. marże kredytowe są na najniższym poziomie od wielu lat. Marże kredytowe jednocześnie reprezentują premie za rentowność ponad stopami procentowymi wolnymi od ryzyka – stopy swapów procentowych lub rentowności do terminu zapadalności obligacji skarbowych – lub oczekiwaną nadwyżkę zwrotu z zaakceptowanego ryzyka kredytowego obligacji korporacyjnych.

    Akcje amerykańskie są przewartościowane

    Amerykańskie indeksy akcji, wraz z ich wzrostem wartości lub wycenami, osiągnęły lub zbliżają się do historycznych maksimów, co wymaga ostrożności. „Uważamy, że znaczące ponadprzeciętne wyniki akcji amerykańskich nie mogą trwać wiecznie. Z drugiej strony większość pozostałych regionów akcyjnych wyceniana jest znacznie atrakcyjniej. Za kluczowe ryzyka inwestycyjne uważam rekordowe zadłużenia, zwłaszcza amerykańskiego rządu, oraz znaczne ryzyko drugiej fali inflacji, również szczególnie w USA” – wyjaśnia Stupavský.

    Najszerszy globalny indeks akcyjny MSCI ALL COUNTRY WORLD osiągnął najwyższy poziom w historii:

    GŁÓWNY AMERYKAŃSKI INDEKS AKCYJNY S&P 500, który skupia amerykańskie akcje o dużej kapitalizacji rynkowej, jest obecnie na najwyższym pod względem wyceny poziomie w historii, z wyjątkiem bańki technologicznej z 2000 r., biorąc pod uwagę szereg czasowy sięgający 1881 r.

    Analiza regresyjna Conseq następnie wskazuje, że średni roczny oczekiwany wzrost indeksu S&P 500 w ciągu najbliższej dekady do roku 2035 wyniesie tylko nieznacznie powyżej zera:

    Inwestorzy powinni zatem teraz postępować bardzo selektywnie i skupić się przede wszystkim na rynkach o atrakcyjnych wycenianach. 

    W obecnej globalnej alokacji akcji Conseq jest przeważony w następujących obszarach:

    • Rynki wschodzące, zwłaszcza Europa Środkowo-Wschodnia i rozwijająca się Azja, na czele z Chinami

    • Amerykańskie spółki o małej kapitalizacji (US-small-caps)

    • Akcje brytyjskie

    • Akcje producentów surowców

    • Akcje wartościowe (value stocks)

    Z kolei niedoważenie Conseq utrzymuje w amerykańskich akcjach spółek o dużej kapitalizacji rynkowej z indeksu S&P 500 (US large-caps) i akcjach wzrostowych.
     
    Michal Stupavský
    Strateg inwestycyjny

    Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›