Inwestowanie to nie tylko pieniądze, ale także zarządzanie własnym stosunkiem do ryzyka. „Strach w inwestowaniu jest w porządku. Bez tego nie zdobędziesz prawdziwego know-how” – mówi Jan Macek, specjalista ds. inwestycji w Conseq Investment Management. Wyjaśnia także, dlaczego „nuda” to najlepszy sposób na inwestowanie.
Według Macka inwestowanie często zaczyna się od prób i błędów. Dlatego też radzi on początkującym inwestorom, aby wypróbowali poszczególne instrumenty inwestycyjne z mniejszymi kwotami i eksperymentowali. Uważa, że „próbowanie swoich sił np. z akcjami wcale nie jest złe”.
Takim eksperymentom sprzyja również dzisiejsza epoka technologiczna. „Nie trzeba inwestować dużych pieniędzy. Obecnie dostępne są platformy, które pozwalają zacząć od kilku dolarów i kilku kliknięć” – mówi Macek, dodając, że nic nie zastąpi osobistego doświadczenia.
Oprócz tego, że jest to jedyny sposób, aby naprawdę poznać jak zachowują się poszczególne instrumenty, ma to jeszcze jedną zaletę: poznajesz siebie. „Co robi to ze mną i z moją psychiką”. Według Macka strach jest częścią tego procesu i bez niego nie można iść dalej.
Zapomnij o Wall Street
Według Macka większość ludzi ma również zniekształcone pojęcie o tym, czym właściwie jest inwestowanie. Często, ze względu na wpływ słynnych hollywoodzkich filmów, mylony jest z tradingiem, czyli aktywnym handlem na giełdzie. Rzeczywistość jest jednak daleka od takich wyobrażeń.
Jak więc inwestować idealnie?
Mówi się, że najlepszym sposobem jest zamiana drapieżnej gry na komputerach i telefonach gdzieś na Wall Street, na nieco bardziej nudne podejście: na przykład wpłacić w fundusz akcyjny jednorazowo jakąś rozsądną kwotę, zapomnieć o tym i za dwadzieścia lat być - najlepiej mile - zaskoczonym.
Pewną przeszkodą dla takiego odpowiedzialnego podejścia według niego jest jednak słaba znajomość finansów z jednej strony i nadmiar informacji z drugiej. „Świat staje się coraz bardziej złożony, a my coraz mniej jesteśmy w stanie go zrozumieć. Kilkaset lat temu miałeś pole i krowę i wszystko było jasne. Dziś jednak zrozumieć wszystko to, co dzieje się na świecie po prostu się nie da” - mówi.
Co więcej, w dzisiejszych czasach coraz większy wpływ w przestrzeni publicznej zyskują influencerzy niż eksperci, co jest szczególnie ułatwione dzięki fenomenowi sieci społecznościowych. Na szczęście, zdaniem Macka, sytuacja w dziedzinie edukacji finansowej poprawia się. „Z pewnością nie jest gorsza” - zauważa.
Planowanie jest kluczem
Jeśli chodzi o poważne inwestycje, Macek podkreśla, że ważne jest, aby mieć jasny cel. Początkujący inwestorzy powinni zatem postępować ostrożnie i szukać profesjonalnej pomocy. „Nudne inwestowanie oznacza nie szukanie świętego Graala, ale poleganie na profesjonalistach” - dodaje.
Dlatego oprócz pieniędzy ważna jest również edukacja. I rozsądne planowanie. Bezpieczna przyszłość finansowa wymaga nie tylko wiedzy, ale także odwagi do inwestowania i podejmowania ryzyka. A to obejmuje błędy, które zawsze były częścią inwestowania. Jednym z głównych jest odkładanie inwestowania na później i przy mniejszych nakładach.
„Ludzie nie powinni odkładać budowania swojego filaru finansowego. Najlepiej zacząć już teraz i postępować systematycznie” - radzi Macek. Według niego odkładanie inwestycji na później może spowodować, że ludzie osiągną swoje cele później lub, co gorsza, wcale.
Jan Macek
Specjalista inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
Źródło: finmag.cz