Inwestycje muszą być zaplanowane. Nie szukaj świętego Graala, ale postaw na nudę, radzi ekspert Conseq

  Inwestowanie to nie tylko pieniądze, ale także zarządzanie własnym stosunkiem do ryzyka. „Strach w inwestowaniu jest w porządku. Bez tego nie zdobędziesz prawdziwego know-how” – mówi Jan Macek, specjalista ds. inwestycji w Conseq Investment Management. Wyjaśnia także, dlaczego „nuda” to najlepszy sposób na inwestowanie.

  Inwestycje muszą być zaplanowane. Nie szukaj świętego Graala, ale postaw na nudę, radzi ekspert Conseq

  Według Macka inwestowanie często zaczyna się od prób i błędów. Dlatego też radzi on początkującym inwestorom, aby wypróbowali poszczególne instrumenty inwestycyjne z mniejszymi kwotami i eksperymentowali. Uważa, że „próbowanie swoich sił np. z akcjami wcale nie jest złe”.

  Takim eksperymentom sprzyja również dzisiejsza epoka technologiczna. „Nie trzeba inwestować dużych pieniędzy. Obecnie dostępne są platformy, które pozwalają zacząć od kilku dolarów i kilku kliknięć” – mówi Macek, dodając, że nic nie zastąpi osobistego doświadczenia.

  Oprócz tego, że jest to jedyny sposób, aby naprawdę poznać jak zachowują się poszczególne instrumenty, ma to jeszcze jedną zaletę: poznajesz siebie. „Co robi to ze mną i z moją psychiką”. Według Macka strach jest częścią tego procesu i bez niego nie można iść dalej.

  Zapomnij o Wall Street

  Według Macka większość ludzi ma również zniekształcone pojęcie o tym, czym właściwie jest inwestowanie. Często, ze względu na wpływ słynnych hollywoodzkich filmów, mylony jest z tradingiem, czyli aktywnym handlem na giełdzie. Rzeczywistość jest jednak daleka od takich wyobrażeń.

  Jak więc inwestować idealnie?

  Mówi się, że najlepszym sposobem jest zamiana drapieżnej gry na komputerach i telefonach gdzieś na Wall Street, na nieco bardziej nudne podejście: na przykład wpłacić w fundusz akcyjny jednorazowo jakąś rozsądną kwotę, zapomnieć o tym i za dwadzieścia lat być - najlepiej mile - zaskoczonym.

  Pewną przeszkodą dla takiego odpowiedzialnego podejścia według niego jest jednak słaba znajomość finansów z jednej strony i nadmiar informacji z drugiej. „Świat staje się coraz bardziej złożony, a my coraz mniej jesteśmy w stanie go zrozumieć. Kilkaset lat temu miałeś pole i krowę i wszystko było jasne. Dziś jednak zrozumieć wszystko to, co dzieje się na świecie po prostu się nie da” - mówi.

  Co więcej, w dzisiejszych czasach coraz większy wpływ w przestrzeni publicznej zyskują influencerzy niż eksperci, co jest szczególnie ułatwione dzięki fenomenowi sieci społecznościowych. Na szczęście, zdaniem Macka, sytuacja w dziedzinie edukacji finansowej poprawia się. „Z pewnością nie jest gorsza” - zauważa.

  Planowanie jest kluczem

  Jeśli chodzi o poważne inwestycje, Macek podkreśla, że ważne jest, aby mieć jasny cel. Początkujący inwestorzy powinni zatem postępować ostrożnie i szukać profesjonalnej pomocy. „Nudne inwestowanie oznacza nie szukanie świętego Graala, ale poleganie na profesjonalistach” - dodaje.

  Dlatego oprócz pieniędzy ważna jest również edukacja. I rozsądne planowanie. Bezpieczna przyszłość finansowa wymaga nie tylko wiedzy, ale także odwagi do inwestowania i podejmowania ryzyka. A to obejmuje błędy, które zawsze były częścią inwestowania. Jednym z głównych jest odkładanie inwestowania na później i przy mniejszych nakładach.

  „Ludzie nie powinni odkładać budowania swojego filaru finansowego. Najlepiej zacząć już teraz i postępować systematycznie” - radzi Macek. Według niego odkładanie inwestycji na później może spowodować, że ludzie osiągną swoje cele później lub, co gorsza, wcale.
   
  Jan Macek
  Specjalista inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
   
  Źródło: finmag.cz

  Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›