Z analizy przeprowadzonej przez Bank of America wynika, że główny amerykański indeks akcji S&P 500 jest obecnie przewartościowany w oparciu o 19 z 20 wskaźników wyceny. Z jednej strony wyceny są bardzo słabym wskaźnikiem krótkoterminowego wyczucia rynku w horyzoncie kilku miesięcy lub kwartałów. Jednak w perspektywie średnio- i długoterminowej to właśnie wyceny mają największy wpływ na całkowite zwroty z akcji. W związku z tym nadal pozostajemy przekonani, że najbliższe 10 – 15 lat będzie dla amerykańskich akcji okresem znacznie gorszym niż poprzednie 10 – 15 lat, przede wszystkim dlatego, że wycena amerykańskich akcji prędzej czy później znormalizują się znacząco w dół.
Jeśli chodzi o rozwój sytuacji na rynkach finansowych w ubiegłym tygodniu, rynki akcji w odróżnieniu od poprzedniego tygodnia rosły bardzo przyzwoicie. Globalny indeks akcji MSCI All Country World odnotował wzrost o 3,0%. Rynki obligacji również radziły sobie dobrze, a globalny indeks obligacji Bloomberg Global–Aggregate odnotował wzrost o 0,4%. Nie pozostały w tyle również rynki surowców. Globalny indeks surowców Bloomberg Commodity Total Return odnotował wzrost 2,7%. Jednocześnie dobrze radziły sobie zwłaszcza metale szlachetne, gdzie złoto zyskało 3,4%, a srebro nawet 10,3%.
Jeśli chodzi o globalne rynki finansowe od początku roku, globalne rynki akcji odnotowały znacznie lepsze wyniki, a indeks MSCI All Country World wzrósł jak dotąd o 13,7%. Rynki obligacji również radzą sobie stosunkowo dobrze: globalny indeks obligacji Bloomberg Global–Aggregate odnotował wzrost o 3,5%, podczas gdy czeski indeks obligacji skarbowych dopisał 3,7%. Z kolei surowce odnotowują jak dotąd średnio bardzo skromne zyski, a globalny indeks surowców Bloomberg Commodity Total Return jest obecnie tylko o 1,2% wyższy niż na koniec ubiegłego roku. Jednakże metale szlachetne wykazują jak dotąd imponujące ruchy, przy czym złoto wzrosło o 24,9%, a srebro nawet o 29,0% na koniec ubiegłego tygodnia.
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.