Fed rozpoczął cykl obniżek kluczowych stóp procentowych

    • Tydzień na rynkach finansowych

W środę odbyło się długo oczekiwane posiedzenie amerykańskiego banku centralnego . Fed mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami inwestorów obniżył podstawową stopę fed funds rate o pół punktu procentowego z 5,50% do 5%.
 
Główna stopa procentowa Fedu fed funds rat

Fed rozpoczął cykl obniżek kluczowych stóp procentowych Źródło: Bloomberg
 
Fed w swoim oświadczeniu stwierdził, co następuje:
  • Aktywność gospodarcza w dalszym ciągu solidnie rośnie.
  • Tempo tworzenia nowych miejsc pracy spowolniło. Stopa bezrobocia wzrosła, ale nadal pozostaje niska.
  • Inflacja spadła bliżej 2% celu, ale nadal pozostaje nieco podwyższona.
  • Jednocześnie Fed zyskał większą pewność, że inflacja trwale zmierza w stronę celu 2%.
  • Fed będzie w dalszym ciągu ograniczał wolumen posiadanych dłużnych papierów wartościowych.
Inwestorzy oczekują obecnie, że Fed na przyszłych posiedzeniach będzie kontynuował obniżki stóp procentowych.
 
Bazując na statystykach historycznych, początek cyklu obniżek podstawowych stóp procentowych przez amerykański Fed nie ma wyraźnego wpływu na rynki finansowe. Z jednej strony niższy poziom podstawowych stóp procentowych jest oczywiście pozytywny i stymulujący dla gospodarki, z drugiej jednak strony początek cyklu obniżek podstawowych stóp procentowych następuje zwykle w momencie, gdy dynamika gospodarcza ma już tendencję do spowalniania (obecnie na przykład w amerykańskim sektorze przemysłowym), podobnie jak inflacja. Ponadto rynki finansowe są w bardzo istotnym stopniu tzw. przyszłościowe (forward-looking), co oznacza, że inwestorzy dostosowują bieżące ceny rynkowe aktywów finansowych do aktualnych perspektyw przyszłego rozwoju sytuacji makroekonomicznej, w tym ustalania polityki pieniężnej. Jest to tak zwana hipoteza efektywnego rynku (efficient market hypothesis). W związku z tym początek cyklu obniżek podstawowych stóp procentowych w USA jest już mniej więcej odzwierciedlony lub wyceniony w rynkowych cenach aktywów finansowych.
W każdym razie reakcja rynków akcji na posiedzenie Fed była pozytywna, ponieważ główny amerykański indeks akcyjny S&P 500 odnotował w czwartek wzrost o 1,7%, osiągając jednocześnie nowe historyczne maksimum. Taki sam obraz kreuje także najszerszy globalny indeks akcji MSCI All Country World, który w czwartek umocnił się o 1,6% i jednocześnie ustanowił nowy historyczny szczyt.
Jeśli chodzi o rozwój sytuacji na rynkach finansowych w całym minionym tygodniu, globalne rynki akcji według indeksu MSCI All Country World odnotowały wzrost o 1,3%. Globalne rynki obligacji nieznacznie spadły, a globalny indeks obligacji Bloomberg Global – Aggregate spadł o 0,2%. Surowce osiągnęły lepsze wyniki a globalny indeks surowców Bloomberg Commodity Total Return odnotował wzrost o 2,1%.
Jeśli chodzi o rozwój wydarzeń na globalnych rynkach finansowych od początku roku, wszystkie główne klasy są mniej więcej na plusie: akcje +15%, obligacje +3%, surowce +3%.



Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›