W ramach naszej globalnej alokacji akcji, mamy obecnie duże zaufanie do chińskich akcji i z tego powodu posiadamy znaczną nadwagę w stosunku do indeksów porównawczych. Innymi słowy, uważamy, że chińskie akcje powinny osiągać w tym roku wyniki znacznie powyżej średniej. Poniżej przedstawiam cztery najważniejsze czynniki stojące za tym ważnym dla nas zakładem inwestycyjnym
Pierwszym argumentem jest fakt, że chińska gospodarka po trzech latach bardzo drakońskich działań antypandemicznych w pełni się otwiera, co najprawdopodobniej będzie stanowiło bardzo silny pozytywny bodziec dla wzrostu chińskiego PKB w tym roku. Ekonomiści już zaczynają odzwierciedlać ten fakt w swoich prognozach, stopniowo zwiększając szacunki dotyczące tempa wzrostu chińskiej gospodarki. Widać to na poniższym wykresie. O ile na przełomie roku szacunek ekonomistów dla wzrostu chińskiej gospodarki w tym roku wynosił 4,8 %, to obecnie mamy 5,1 %. I jest całkiem prawdopodobne, że ekonomiści jeszcze bardziej je podniosą w nadchodzącym okresie.
Wzrost PKB Chin w 2023 roku - Zmiany szacunków ekonomistó
Źródło: Bloomberg
Drugim powodem jest fakt, że zyski chińskich przedsiębiorstw w ciągu ostatnich pięciu lat były mniej więcej w stagnacji od 2018 r. Przedstawia to poniższy wykres. W tej chwili za ostatnie pięć lat jesteśmy łącznie na 6% minusie. Z drugiej strony, zyski amerykańskich korporacji wzrosły o około 60 % w ciągu ostatnich dwóch lat.
Uważamy, że ponowne otwarcie chińskiej gospodarki będzie stanowiło w tym roku ogromny pozytywny impuls dla zysków chińskich przedsiębiorstw. Z drugiej strony, zyski amerykańskich przedsiębiorstw są naszym zdaniem na wyjątkowo wysokim poziomie, znacznie przekraczającym ich długoterminowy trend, i bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze w tym roku będziemy świadkami ich spadku.
Jak na razie mamy więc dwa bardzo silne czynniki przemawiające za tym, że w tym roku spodziewamy się lepszych wyników akcji chińskich w stosunku do amerykańskich. Po pierwsze, chińska gospodarka (obecny konsensus wspomniany powyżej +5,1 %) powinna rosnąć znacznie szybciej niż gospodarka amerykańska (obecny konsensus zaledwie +0,5 %), a po drugie, powinniśmy również zobaczyć w tym roku znacznie wyższe tempo wzrostu zysków chińskich przedsiębiorstw w stosunku do zysków przedsiębiorstw amerykańskich. I to właśnie względna dynamika zysków przedsiębiorstw jest zazwyczaj kluczowym czynnikiem wpływającym na wyniki akcji w krótszych horyzontach inwestycyjnych, trwających około jednego roku.
Trzeci powód to fakt, że chińskie akcje są znacznie tańsze od amerykańskich, co ilustruje poniższy wykres. Obecny wskaźnik P/E indeksu giełdowego MSCI China wynosi 13,7x, natomiast P/E indeksu giełdowego MSCI USA wynosi 19,3x. Obecnie mamy więc do czynienia z bardzo istotnym, 30% dyskontem na chińskie akcje, które naszym zdaniem jest zbyt duże, biorąc pod uwagę znacznie lepszą dynamikę makroekonomiczną i zysków przedsiębiorstw.
Po czwarte wreszcie, chińskie rynki kapitałowe były w ubiegłym roku świadkami bardzo znaczącego odpływu kapitału od inwestorów międzynarodowych, co ilustruje poniższy wykres. Dotyczyło to przede wszystkim akcji, choć międzynarodowi inwestorzy w ciągu ubiegłego roku dość znacząco pozbyli się także chińskich obligacji. Co więcej, już na początku tego roku obserwujemy stopniowy powrót międzynarodowych inwestorów do chińskich aktywów, a chińskie akcje i chińskie obligacje odnotowują napływ nowego kapitału międzynarodowego.
Źródło: HSBC Global Private Banking
Podsumowując, uważamy, że ten rok może być rzeczywiście rokiem chińskich akcji, a nawet całej Azji, a początek roku nie wygląda pod tym względem źle, z indeksem MSCI China wykazującym jak dotąd w styczniu ponadprzeciętny zysk w wysokości 13 %.
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny