Amerykańska gospodarka jest prawdopodobnie w recesji

    • Tydzień na rynkach finansowych

Gospodarka USA jest już chyba w tym momencie w recesji. Recesja jest definiowana jako spadek PKB przez dwa kwartały z rzędu. W pierwszym kwartale PKB USA spadł o 1,6 proc. Natomiast w piątek 1 lipca oddział amerykańskiego Fed w Atlancie opublikował zaktualizowany szacunek wzrostu amerykańskiego PKB za drugi kwartał, zwany GDPNow. Opublikowana wartość -2,1 % stanowiła zimny prysznic dla inwestorów i w tym momencie jest bardzo prawdopodobne, że amerykańskie PKB spadło zarówno w pierwszym jak i w drugim kwartale, co dokładnie pasuje do powyższej definicji recesji gospodarczej.   

Złe samopoczucie nie tylko USA, ale w ogóle światowej gospodarki, znalazło w ubiegłym tygodniu pełne odzwierciedlenie na rynkach akcji, gdyż najszerszy globalny indeks giełdowy, MSCI All Country World, odpisał 2,2 %. Ucieszył nas fakt, że rynki wschodzące (MSCI Emerging Markets -1,8 %) wyprzedziły rynki rozwinięte (MSCI World -2,3 %) oraz że akcje wartościowe (MSCI All Country World Value -1,1 %) wyprzedziły akcje wzrostowe (MSCI All Country World Growth -3,3 %). Ucieszył nas również fakt, że chińskie akcje, które są mocno przeważone w naszej globalnej alokacji akcji, odnotowały nawet niewielki zysk (CSI 300 +1,6 %).

Bardzo prawdopodobna recesja w USA niemal na pewno przełoży się w najbliższych tygodniach na negatywne rewizje analityków w szacunkach zysków amerykańskich korporacji giełdowych. Będzie to pchać w górę obserwowane wyceny akcji (leading/forward), co z kolei powinno wywierać presję na amerykański rynek akcji, a tym samym na cały globalny rynek akcji. W ramach naszej globalnej alokacji akcji, pozostajemy zatem niedoważeni w stosunku do benchmarków lub indeksów porównawczych ogółem, ponieważ naszym zdaniem jest dość prawdopodobne, że globalne rynki akcji będą nadal spadać w nadchodzących tygodniach. 

Jeśli chodzi o obligacje, w zeszłym tygodniu stosunkowo dobrze radziły sobie obligacje rządowe, które w ujęciu globalnym odnotowały umiarkowane zyski. Czeskie obligacje rządowe zyskały nawet 2,6 %. Z drugiej jednak strony, obligacje korporacyjne o ratingu nie inwestycyjnym (high-yield) nie radziły sobie wcale dobrze, a ich indeksy deprecjonowały się o około 2 %.

Surowce w ubiegłym tygodniu nie radziły sobie najlepiej. S&P GSCI Global Commodity Index spadł o 2,1 %. Cena ropy Brent z Morza Północnego spadła 0 1,3 % do 112 USD za baryłkę.Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›