Oczekiwania inflacyjne w USA w średnim okresie rosną dość gwałtownie. Zgodnie z pięcioletnią stopą inflacji breakeven, która jest definiowana jako różnica między rentownością do terminu zapadalności standardowej nominalnej amerykańskiej obligacji skarbowej a realną rentownością do terminu zapadalności amerykańskiej antyinflacyjnej obligacji (Treasury Inflation Protected Security - TIPS), oczekiwania inflacyjne od początku tego roku wzrosły już o 24 punkty bazowe – z 2,39% do obecnych 2,64%, co wyraźnie przekracza dwuprocentowy cel inflacyjny Fed. W tym względzie uważamy, że za tym nie do końca korzystnym rozwojem sytuacji stoją przede wszystkim dwa czynniki:
-
Bezprecedensowy wzrost amerykańskiego deficytu budżetowego do 7% PKB, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że gospodarka amerykańska rozwija się stosunkowo silnie, a jednocześnie nieco powyżej swojego strukturalnego potencjału podażowego.
-
Początek wojny handlowej, a raczej środków celnych wprowadzonych przez nową amerykańską administrację.
Jednocześnie nie powinniśmy zapominać o tym, że oczekiwania inflacyjne wzrosły tak znacząco, pomimo relatywnie silnego dolara – indeks dolara DXY oscyluje obecnie wokół 108 punktów, co jest najsilniejszym poziomem dolara od końca 2022 r.
W związku z tym uważamy również, że Fed w nadchodzących miesiącach najprawdopodobniej nie obniży podstawowych stóp procentowych, a jednocześnie rośnie prawdopodobieństwo, że do końca roku może nawet podnieść stopę funduszy federalnych.
W związku z tym uważamy również, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby Fed w nadchodzących miesiącach obniżył podstawowe stopy procentowe, a jednocześnie rośnie prawdopodobieństwo, że do końca tego roku może nawet podnieść stopę funduszy federalnych (fed funds rate).

Poniżej chcielibyśmy ocenić dotychczasową kondycję rynków finansowych od początku bieżącego roku. W tym kontekście zwracamy w szczególności uwagę na następujące statystyki:
- Dolar, ogólnie rzecz ujmując, nieznacznie osłabił się, ponieważ indeks dolara DXY, który mierzy wartość dolara względem koszyka innych głównych światowych walut, spadł o 0,4%, zapewniając wsparcie dla ryzykownych aktywów, na czele z akcjami.
- Korona nieznacznie umocniła się względem euro i dolara.
- Rynki akcji radzą sobie jak dotąd bardzo dobrze, a najszerszy globalny indeks akcyjny, MSCI All Country World, odnotował wzrost o 3,3%.
- Akcje Magicznej Siódemki radziły sobie do tej pory dość słabo, a ich indeks zanotował spadek o 0,4%.
- Akcje amerykańskie (S&P 500 +2,5%) obecnie radzą sobie gorzej niż akcje spoza USA (MSCI All Country World ex USA +4,6%).
- Akcje wartościowe (MSCI All Country World Value +4,2%) osiągają lepsze wyniki niż akcje wzrostowe (MSCI All Country World Growth +2,6%).
- Ponadprzeciętne wyniki wykazały dotychczas przede wszystkim akcje europejskie (STOXX Europe 600 +6,9%), środkowoeuropejskie (CECEEUR +12,7%) i latynoamerykańskie (MSCI Latin America +11,0%).
- Główne indeksy obligacji wskazują obecnie na wzrost na poziomie 1,0-1,5%. Najszerszy globalny indeks obligacji Bloomberg Global – Aggregate odnotował wzrost o 1,0%, a indeks czeskich obligacji skarbowych odnotował wzrost o 1,7%.
- Średnio rzecz biorąc, surowce radziły sobie do tej pory bardzo dobrze, a globalny indeks surowców Bloomberg Commodity Total Return dopisuje zysk 6,0%.
- Wśród surowców szczególnie dobrze radzą sobie metale szlachetne, które nawiązują do ponadprzeciętnych wyników z ubiegłego roku. W tym roku złoto dopisuje zysk 8,6%, a srebro nawet 10,9%.

Jeśli chodzi o sytuację na rynkach finansowych w ubiegłym tygodniu, dolar, według indeksu DXY, osłabił się nieznacznie o 0,3% do 108,0 punktów. Globalny indeks akcyjny MSCI All Country World nie zmienił poziomu w stosunku do poprzedniego tygodnia. Indeks Magicznej Siódemki jednak spadł dość znacząco o 2,8%. Z drugiej strony najlepiej radziły sobie akcje chińskie, a indeks MSCI China odnotował znacznie ponadprzeciętny zysk wynoszący 4,7%. Globalny indeks obligacji Bloomberg Global – Aggregate odnotował solidny wzrost o 0,5%, a średnia globalna rentowność obligacji do terminu zapadalności spadła o dwa punkty bazowe do 3,64%. Globalny indeks surowców Bloomberg Commodity Total Return odnotował wówczas wzrost o 2,0%.

Szczegółowe wyniki od początku roku wyglądają następująco:
3 najlepsze aktywa: srebro +10,9%, złoto +8,6% i akcje europejskie (STOXX Europe 600) +6,9%.
3 najgorsze aktywa: indeks dolara DXY -0,4%, osłabienie euro wobec dolara o 0,3% i ropa Brent 0,0%.
Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny Conseq Investment Management, a.s.