Akcje i obligacje radziły sobie dobrze

    • Tydzień na rynkach finansowych

Choć nowe dane makroekonomiczne były w minionym tygodniu w większości bardzo słabe, jak np. PMI ze strefy euro i USA, i wskazujące, że do strefy euro i USA zbliża się co najmniej łagodna recesja, to rynki finansowe kwitły w minionym tygodniu. Akcje solidnie wzrosły, a najszerszy globalny indeks akcji, MSCI All Country World Index, zyskał 3,2 %. Jedynym śledzonym rynkiem, który odnotował niewielki spadek były chińskie akcje (CSI 300 -0,2 %), prawdopodobnie z powodu pękającej tam bańki na rynku nieruchomości.

Obligacje również odnotowały solidne zyski, a najszerszy indeks obligacji globalnych, Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond, zyskał 1,5 %. Średnia rentowność obligacji globalnych do wykupu spadła o 12 punktów bazowych do 2,74 %.

Towary również radziły sobie przyzwoicie, a globalny indeks towarowy S&P GSCI odnotował niewielki wzrost o 0,8 %. Cena ropy Brent z Morza Północnego wzrosła o 2,0 % do 103 USD za baryłkę. Jeśli chodzi o rozwój kluczowego europejskiego kontraktu na gaz ziemny, jego cena wzrosła o 1,8 %. Od początku roku kontrakt na gaz ziemny jest już o 145 % wyższy, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy nawet o 352 %! Jeśli chodzi o cenę prądu na niemieckiej giełdzie, która jest kluczowym benchmarkiem dla czeskich odbiorców, to w ubiegłym tygodniu spadła ona o 4,2 %. Jednak od początku roku jest to wzrost o 67 %, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy nawet o 379 %! Nic dziwnego, że dynamika inflacji jest nie tylko w czeskiej gospodarce na najwyższym poziomie od kilkudziesięciu lat.Michal Stupavský
Strateg inwestycyjny
 

Informacja dotycząca opublikowanych artykułów ›